From The Third Turn, an online resource for all news and results stock car racing.
<<< Previous Race
Race #8 of 32 in the 2022 UMP DIRTcar Summer Nationals Season
Next Race >>>
Summernationals:2022-08 UMP DIRTcar Summer Nationals.jpg
Held on June 22, 2022 at Adams County Speedway in Quincy, IL
40 L, 10 M, 16.08 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 5 32 Bobby Pierce Allgayer Inc., Hoker Trucking, Rio Grande Waste Services Pierce 40 28 running
2 4 18 Shannon Babb Dynagro Seed, Petroff Towing Rocket 40 0 running
3 2 111V Max Blair Viper Risk Management Group, Base Racing Fuel, Chiarelli Paving Rocket 40 12 running
4 6 24 Ryan Unzicker RJR Transportation, Mayer Automotive, Gary Miller's Classic Auto MB Customs 40 0 running
5 9 3s Brian Shirley Bob Cullen Racing, Thomason Express, J&J Ventures Racing Rocket 40 0 running
6 11 25 Jason Feger Titan Industries, Hoker Trucking, Floyd's Waste Systems 40 0 running
7 7 86 Kyle Beard Mann Motorsports, Gary Beard Trucking, Terry Phillips Racing Black Diamond 40 0 running
8 20 99JR Frank Heckenast, Jr. Jim Weber Motorsports, Heckenast Racing, Storage Squares Rocket 40 0 running
9 18 36 Logan Martin Hughes Towing, Adams Construction, Mr. Dent Collision Repair Rocket 40 0 running
10 1 42 McKay Wenger Creative Kitchens & Baths, Backwoods Heating & Cooling Service Company, Popejoy Plumbing-Heating-Electric, Subway Rocket 40 0 running
11 10 14G Joe Godsey Waco Title, Homes by Roth, Kimbrel Services MB Customs 40 0 running
12 15 81E Tanner English Hass Horizontal, BestOne Tire & Auto Care, Supreme Enterprises, Riggs Drilling Solutions Longhorn 40 0 running
13 13 F1 Payton Freeman Shelton Trucking, Collins Signs, Madison County Auto Parts, Freeman Plumbing, Coltman Farms 40 0 running
14 3 44 Blaze Burwell RNR Tire Express, Koalaty Home Day Care, Brian Thompson Roofing, Burwell Motorsports Kryptonite 40 0 running
15 19 77 Preston Luckman Q2I Archery, LNL Lumber Outlet, Quadel Industries Rocket 38 0 running
16 14 31AUS Paul Stubber Bar31, Durham Racing Engines, Accu-Force Dynos & Testers Rocket 38 0 running
17 8 4D Doug Tye Minas Roasting Co., Rimco Scrap Metal Processors, Smart Digital 38 0 running
18 17 97 Cade Dillard Joel's Auto Sales, Krohn Farms, S&S Fishing & Rental, Strength Roofing & Siding Black Diamond 37 0 out
19 12 10 Garrett Smith Terminal Maintenance & Construction, Atlanta Paving & Concrete, Cadillac Ranch Rocket 36 0 out
20 22 30 Mark Voigt Fox Racing Shox, Aggressive Graphics, Voigt Racing, Hawkeye Systems Rocket 23 0 out
21 21 7B Mark Burgtorf Heartland Auto Body & Towing, Victory Metals & Recycling 18 0 out
22 16 29 Spencer Diercks Lindquist Ford, Pleasant Valley Redi-Mix 9 0 out
DID NOT QUALIFY

38 Jake Little Brandt, Riggs Drilling Solutions, Tammi's Treasures Antiques & More Rocket DNQ
1st Justin Reed Jeff Curtin Construction, Impact Printing, Port's Place, Midas Rocket DNQ
11 Gordy Gundaker Lucas Oil, McKay Corporation, NAPA Auto Parts, Spartan Transportation DNQ
11T Trevor Gundaker Gateway Powdercoating, McKay Corporation, NAPA Auto Parts, Performance Bodies & Parts Black Diamond DNQ
15 Justin Duty First Class Septic, Don Frank Floors Rocket DNQ
0 Deshawn Gingerich Criswell's Towing & Repair, Fryeco Fabrication, Big Wrangler Ranch, Viper Risk Management Group, Rock-It Pizza & Subs Rocket DNQ
14R Jeff Roth Waco Title, Homes by Roth, Kimbel Services DNQ
12 Brandon Queen St. Louis Gear Company, Kraus Automotive DNQ
25T Tucker Finch Tom Finch Automotive, Big T's Video Poker & Slots Capital DNQ
23 Chad Walter DNQ
23NZ Mick Quin Quin Buildings Direct BWRC DNQ
T8 Tim Gauntt G&S Racecars, Quik Stix BWRC DNQ
26M Brent McKinnon Erlinger Crane Service, Robin Dee Enterprises, Midwest Farm & Land Co. DNQ
91 Rusty Schlenk Tom Finch Automotive, Velocita, Terry Henricks Auto Group, VP Racing Fuels Domination DNQ
17A Austin Howes On Track Nutrition Rocket DNQ
RACE DATA
Did not start:

Did not qualify:

Time of Race: 0:17:19
Starting Lineup Set By: Time Trials + Qualifying Heats with Redraw (4)
Fast Qualifier: Max Blair - 13.356 sec.
Preliminary Feature Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{PrelimWinners}}}|{{{PrelimWinners}}}]]
Heat Winners: Max BlairShannon BabbMcKay WengerBlaze Burwell
Qualifier Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{QualWinners}}}|{{{QualWinners}}}]]
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{DashWinners}}}|{{{DashWinners}}}]]
Scramble Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{ScrambleWinners}}}|{{{ScrambleWinners}}}]]
Consi Winners: Cade DillardMark Burgtorf
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{NonQualWinners}}}|{{{NonQualWinners}}}]]
Margin of Victory: 1.133 seconds
Average Speed: 35.917 mph
Cautions: 3 for 0 laps - lap 20 (#111V, #4D accident backstretch); lap 21 (#44 spin turn 4); lap 37 (#10 slow turn 4)
Lead Changes: 1 among 2 drivers - Max Blair (1-12); Bobby Pierce (13-40)
Fastest Lap: Max Blair - 13.840 seconds (lap 1)