From The Third Turn, an online resource for all news and results stock car racing.
<<< Previous Race
Race #9 of 32 in the 2022 UMP DIRTcar Summer Nationals Season
Next Race >>>
Summernationals:2022-09 UMP DIRTcar Summer Nationals.jpg
Held on June 23, 2022 at Spoon River Speedway in Lewistown, IL
40 L, 15 M, 24.16 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 10 81E Tanner English Hass Horizontal, BestOne Tire & Auto Care, Supreme Enterprises, Riggs Drilling Solutions Longhorn 40 3 running
2 4 32 Bobby Pierce Allgayer Inc., Hoker Trucking, Rio Grande Waste Services Pierce 40 0 running
3 8 111V Max Blair Viper Risk Management Group, Base Racing Fuel, Chiarelli Paving Rocket 40 0 running
4 14 24 Ryan Unzicker RJR Transportation, Mayer Automotive, Gary Miller's Classic Auto MB Customs 40 0 running
5 11 3s Brian Shirley Bob Cullen Racing, Thomason Express, J&J Ventures Racing Rocket 40 0 running
6 3 25 Jason Feger Titan Industries, Hoker Trucking, Floyd's Waste Systems 40 0 running
7 1 11 Gordy Gundaker Lucas Oil, McKay Corporation, NAPA Auto Parts, Spartan Transportation 40 0 running
8 6 36 Logan Martin Hughes Towing, Adams Construction, Mr. Dent Collision Repair Rocket 40 0 running
9 7 28 Dennis Erb, Jr. VoMac Truck Sales, McBride Mack, Keyser Manufacturing Rocket 40 0 running
10 15 86 Kyle Beard Mann Motorsports, Gary Beard Trucking, Terry Phillips Racing Black Diamond 40 0 running
11 12 F1 Payton Freeman Shelton Trucking, Collins Signs, Madison County Auto Parts, Freeman Plumbing, Coltman Farms 40 0 running
12 21 18 Shannon Babb Dynagro Seed, Petroff Towing Rocket 40 0 running
13 17 44 Blaze Burwell RNR Tire Express, Koalaty Home Day Care, Brian Thompson Roofing, Burwell Motorsports Kryptonite 40 0 running
14 9 14G Joe Godsey Waco Title, Homes by Roth, Kimbrel Services MB Customs 40 0 running
15 5 26M Brent McKinnon Erlinger Crane Service, Robin Dee Enterprises, Midwest Farm & Land Co. 40 0 running
16 20 77 Preston Luckman Q2I Archery, LNL Lumber Outlet, Quadel Industries Rocket 40 0 running
17 13 0 Deshawn Gingerich Criswell's Towing & Repair, Fryeco Fabrication, Big Wrangler Ranch, Viper Risk Management Group, Rock-It Pizza & Subs Rocket 39 0 running
18 2 97 Cade Dillard Joel's Auto Sales, Krohn Farms, S&S Fishing & Rental, Strength Roofing & Siding Black Diamond 37 37 driveshaft
19 19 14R Jeff Roth Waco Title, Homes by Roth, Kimbel Services 37 0 out
20 18 30 Mark Voigt Fox Racing Shox, Aggressive Graphics, Voigt Racing, Hawkeye Systems Rocket 26 0 out
21 16 15 Justin Duty First Class Septic, Don Frank Floors Rocket 11 0 out
22 22 80 Rich Dawson Ryco Electric, Fulltilt Customs Rocket 8 0 out
DID NOT QUALIFY

4D Doug Tye Minas Roasting Co., Rimco Scrap Metal Processors, Smart Digital DNQ
74 Russ Adams Sora Technologies, Mordue Moving & Storage DNQ
23NZ Mick Quin Quin Buildings Direct BWRC DNQ
T8 Tim Gauntt G&S Racecars, Quik Stix BWRC DNQ
99JR Frank Heckenast, Jr. Jim Weber Motorsports, Heckenast Racing, Storage Squares Rocket DNQ
98 Cole Swibold Rocket Lawn Care, Yates City Deli & Bakery, Butler Repair, Grusen's, Gearheads Garage DNQ
31AUS Paul Stubber Bar31, Durham Racing Engines, Accu-Force Dynos & Testers Rocket DNQ
25T Tucker Finch Tom Finch Automotive, Big T's Video Poker & Slots Capital DNQ
c40 Mike Chasteen, Jr. Pro-Circuit Electric, Reeser Lawncare & Landscaping, Steamliner Carpet & Upholstery Cleaning DNQ
11T Trevor Gundaker Gateway Powdercoating, McKay Corporation, NAPA Auto Parts, Performance Bodies & Parts Black Diamond DNQ
RACE DATA
Did not start:

Did not qualify:

Time of Race: 0:20:53
Starting Lineup Set By: Time Trials + Qualifying Heats with Redraw (4)
Fast Qualifier: Jason Feger - 13.358 sec.
Preliminary Feature Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{PrelimWinners}}}|{{{PrelimWinners}}}]]
Heat Winners: Jason FegerCade DillardBobby PierceGordy Gundaker
Qualifier Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{QualWinners}}}|{{{QualWinners}}}]]
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{DashWinners}}}|{{{DashWinners}}}]]
Scramble Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{ScrambleWinners}}}|{{{ScrambleWinners}}}]]
Consi Winners: Blaze Burwell
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{NonQualWinners}}}|{{{NonQualWinners}}}]]
Margin of Victory: 0.159 seconds
Average Speed: 44.409 mph
Cautions: 4 for 0 laps - lap 1 (#77 stopped turn 1); lap 9 (#80 off track backstretch); lap 28 (#30 spin turn 4); lap 37 (#97 slow)
Lead Changes: 2 among 2 drivers - Cade Dillard (1-37); Tanner English (38-40)
Fastest Lap: Cade Dillard - 14.264 seconds (lap 1)