Ultimate SE:2018-01 Ultimate Super Late Model Series.jpg
Held on March 3, 2018 at North Georgia Speedway in Chatsworth, GA
40 L, 13.32 M, 21.44 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 2 18x Michael Page Baird Truck & Trailer Sales, Elite Concrete Stinger 40 17 running
2 7 157 Mike Marlar Delk Equipment Sales, Smithbilt Homes, RS Equipment Sales & Rentals Rocket 40 0 running
3 3 9 Cory Hedgecock Valley Transport, Cushman Rocket 40 18 running
4 16 29 Jason Welshan Hidden Hollow Motorsports, C&J Trucking Longhorn 40 0 running
5 4 81 Aaron Ridley Lennox Home Comfort Systems, TrueTemp Heating & Cooling Capital 40 0 running
6 12 3v Kyle Hardy Viper Risk Management Group, Pancho's Racing Products, Chiarelli Paving 40 0 running
7 5 R1 Riley Hickman American Billet, Hickman Manufacturing, Tucker's Mobile Home Service, Brinkley Farms CVR 40 0 running
8 8 91 Heath Hindman 40 0 running
9 11 31 Tyler Millwood The Realty Queen & Team, Hitson Construction, Millwood Plumbing, Super K Express BWRC 40 0 running
10 14 21 Ivedent Lloyd, Jr. 40 0 running
11 10 24 Zach Leonhardi The Realty Queen & Team, NAPA Auto Parts, Engine Distributors Inc Rocket 40 0 running
12 6 29M Gary McPherson 40 0 running
13 20 57 Zack Mitchell Mechanical Edge, Clary Hood Inc., Eubanks Oil Longhorn 39 0 running
14 21 2c Joey Coulter Molecule, Rum Runner Racing, Broward Armature & Generator 39 0 running
15 17 T31 Shane Tankersley Blue Ridge Stone Depot, Smokin Oyster Brewery, W.E. Hardscapes & Masonry Rocket 39 0 running
16 19 2x John Henderson 39 0 running
17 22 8 David Payne Gibson Motorsports, Payne Excavating 39 0 running
18 15 T6 Tod Hernandez Cloud Springs Cabinetry, Hernandez Mechanical 39 0 running
19 23 2 Dennis Franklin ASA Peformance, Baird Transport, AES Racing Swartz 39 0 running
20 9 00 Dalton Polston 38 0 running
21 18 35TC Tristan Sealy Impulse Towing & Recovery, B&B Pullet Farm, Scruggs Concrete-Brick-Block Capital 38 0 running
22 24 77 Brian Connor Connor Motorsports, C&H Paving 38 0 running
23 13 11B Stacy Boles West Haven Speed Equipment, Advanced Transportation Capital 22 0 out
24 1 53 Ray Cook Wynn Land Development, Dublin Winwater Capital 17 5 out
RACE DATA
Failed to Qualify: Cla Knight; Will Roland; Chris Smith ; Eric Granger; Brad Skinner; Jeff Mathews; David Todd
Time of Race: 0:18:50
Starting Lineup Set By: Time Trials
Fast Qualifier: Ray Cook - 14.584 sec.
Heat Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({HeatWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({DashWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Consi Winners: Tyler MillwoodKyle Hardy
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({NonQualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Margin of Victory: 0.674 seconds
Average Speed: ??? mph
Cautions: 2 for 0 laps - lap 12; lap 30
Lead Changes: 2 among 3 drivers - Ray Cook 1-5; Cory Hedgecock 6-23; Michael Page 24-40