From The Third Turn, an online resource for all news and results stock car racing.
<<< Previous Race
Race #6 of 32 in the 2022 UMP DIRTcar Summer Nationals Season
Next Race >>>
Summernationals:2022-06YT-icon.png UMP DIRTcar Summer Nationals.jpg
Held on June 19, 2022 at Sycamore Speedway in Maple Park, IL
40 L, 15 M, 24.16 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 3 3s Brian Shirley Bob Cullen Racing, Thomason Express, J&J Ventures Racing Rocket 40 9 running
2 2 111V Max Blair Viper Risk Management Group, Base Racing Fuel, Chiarelli Paving Rocket 40 23 running
3 4 25 Jason Feger Titan Industries, Hoker Trucking, Floyd's Waste Systems 40 0 running
4 12 24 Ryan Unzicker RJR Transportation, Mayer Automotive, Gary Miller's Classic Auto MB Customs 40 0 running
5 8 28 Dennis Erb, Jr. VoMac Truck Sales, McBride Mack, Keyser Manufacturing Rocket 40 0 running
6 16 32 Bobby Pierce Allgayer Inc., Hoker Trucking, Rio Grande Waste Services Pierce 40 0 running
7 1 F1 Payton Freeman Shelton Trucking, Collins Signs, Madison County Auto Parts, Freeman Plumbing, Coltman Farms 40 8 running
8 17 36 Logan Martin Hughes Towing, Adams Construction, Mr. Dent Collision Repair Rocket 40 0 running
9 13 15 Justin Duty First Class Septic, Don Frank Floors Rocket 40 0 running
10 14 77 Preston Luckman Q2I Archery, LNL Lumber Outlet, Quadel Industries Rocket 40 0 running
11 9 14G Joe Godsey Waco Title, Homes by Roth, Kimbrel Services MB Customs 40 0 running
12 11 21B Rich Bell Bell's Transmissions, Fastlane Wraps, Deegan's Garage, Hunderman & Sons Redi-Mix 40 0 running
13 7 1M Mike Mataragas Mike Kors Racing, Mike Mataragas Enterprises, Rocket XR1 Rocket 40 0 running
14 20 89 Mike Spatola, III TJS Mechanical, B&D Chemical, Big Daddy Scrap Rocket 40 0 running
15 19 4G Bob Gardner Springfield Electric Supply Company, Kirby Risk Electrical Supply, Keyser Manufacturing Rocket 40 0 running
16 22 26M Brent McKinnon Erlinger Crane Service, Robin Dee Enterprises, Midwest Farm & Land Co. 40 0 running
17 15 4D Doug Tye Minas Roasting Co., Rimco Scrap Metal Processors, Smart Digital 40 0 running
18 10 30 Mark Voigt Fox Racing Shox, Aggressive Graphics, Voigt Racing, Hawkeye Systems Rocket 40 0 running
19 5 3 Dale Markham Perfect CC Midwest, Horizon Carpentry, The Pumpkin Wagon Rocket 40 0 running
20 21 01JR Greg Cantrell, Jr. Cronauer Law, J&K Home Improvement & Restoration GRT 33 0 out
21 18 10S Taylor Scheffler Performance Roofing Systems, Gary Belman Trucking Rocket 28 0 out
22 6 29 Spencer Diercks Lindquist Ford, Pleasant Valley Redi-Mix 20 0 out
DID NOT QUALIFY

80 Rich Dawson Ryco Electric, Fulltilt Customs Rocket DNQ
76 Titus Sneed The Snake Motorsports DNQ
M27 Mike Provenzano Pitbull Motorsports Design, Kiddie Car Auto Sales & Repair, A-Ron Builders DNQ
10 Paul Parker Reliable Custom Trailers, Heater Body Suit DNQ
03 Dan White Buss Ford, The Handyman, Rayburn Race Cars, American Academy of Gymnastics Rayburn DNQ
31AUS Paul Stubber Bar31, Durham Racing Engines, Accu-Force Dynos & Testers Rocket DNQ
23NZ Mick Quin Quin Buildings Direct BWRC DNQ
44 Wayne Freimund DNQ
c15 Brandon Hamburg Brent Seggebruch Country Financial, Carlie's Cups Warrior DNQ
0 Deshawn Gingerich Criswell's Towing & Repair, Fryeco Fabrication, Big Wrangler Ranch, Viper Risk Management Group, Rock-It Pizza & Subs Rocket DNQ
14R Jeff Roth Waco Title, Homes by Roth, Kimbel Services DNQ
9 Lyle Zanker, Jr. Zanker Motorsports Rocket DNQ
RACE DATA
Did not start:

Did not qualify:

Time of Race: 0:33:40
Starting Lineup Set By: Time Trials + Qualifying Heats with Redraw (4)
Fast Qualifier: Dale Markham - 14.558 sec.
Preliminary Feature Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{PrelimWinners}}}|{{{PrelimWinners}}}]]
Heat Winners: Jason FegerBrian ShirleyPayton FreemanMax Blair
Qualifier Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{QualWinners}}}|{{{QualWinners}}}]]
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{DashWinners}}}|{{{DashWinners}}}]]
Scramble Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{ScrambleWinners}}}|{{{ScrambleWinners}}}]]
Consi Winners: Logan Martin
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{NonQualWinners}}}|{{{NonQualWinners}}}]]
Margin of Victory: 1.334 seconds
Average Speed: 17.975 mph
Cautions: 8 for 0 laps - lap 1 (#36m, #4G, #4D, 01JR accident turn 3); lap 10 (#4G slow backstretch); lap 13 (#4D, #89 accident turn 3); lap 17 (#4D flat tire); lap 19 (#89 spin turn 3); lap 21 (#30, #36m, #77 accident turn 2); lap 35 (#01JR slow frontstretch); lap 36 (#3 spin turn 3)
Lead Changes: 3 among 3 drivers - Max Blair (1); Payton Freeman (2-9); Max Blair (10-31); Brian Shirley (32-40)
Fastest Lap: Brian Shirley - 15.212 seconds (lap 40)
STATISTICALLY SPEAKING
Bobby Pierce won the Illinois-Iowa Week weekly sub-series championship.

1. Bobby Pierce, 404
2. Ryan Unzicker, 400
3. Dennis Erb, Jr., 381
4. Jason Feger, 376
5. Brian Shirley, 362
6. Payton Feeman, 284
7. Logan Martin, 277
8. Joe Godsey, 264
9. Bob Gardner, 252
10. Preston Luckman, 220