From The Third Turn, an online resource for all news and results stock car racing.
<<< Previous Race
Race #28 of 48 in the 2022 World of Outlaws CASE Construction Late Model Series Season
Next Race >>>
2022 USA Nationals PreliminaryYT-icon.png World of Outlaws CASE Construction Late Model Series.jpg
Held on August 4, 2022 at Cedar Lake Speedway in New Richmond, WI
30 L, 11.25 M, 18.12 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 2 157 Mike Marlar Tri-Rivers Enterprise, Rockets Convenience Plus, Can-Am Auto Salvage Longhorn 30 20 running
2 3 B1 Brent Larson Motul, Seubert Calf Ranches, Quality Freight Rate Rocket 30 0 running
3 14 81E Tanner English Hass Horizontal, Best-One Tire & Auto Care, Supreme Enterprises, Riggs Drilling Solutions Rocket 30 0 running
4 11 1 Brandon Sheppard Valvoline VR-1, Seubert Calf Ranches, Valvoline Rocket 30 0 running
5 9 28 Dennis Erb, Jr. VoMac Truck Sales, McBride Mack, Keyser Manufacturing Rocket 30 0 running
6 7 1T Tyler Erb Bulk Material Lift, Best Performance Motorsports, First Class Septic Rocket 30 0 running
7 4 18 Chase Junghans Junghans Discount Liquor, Shop Quik Rocket 30 0 running
8 15 18 Shannon Babb Dynagro Seed, Petroff Towing Longhorn 30 0 running
9 20 97 Cade Dillard Joel's Auto Sales, Krohn Farms, S&S Fishing & Rental, Strength Roofing & Siding Black Diamond 30 0 running
10 5 11 Gordy Gundaker Lucas Oil, Haas Horizontal, McKay Corporation, NAPA Auto Parts, Spartan Transportation 30 0 running
11 19 3S Brian Shirley Bob Cullen Racing, Thomason Express, J&J Ventures Racing Rocket 30 0 running
12 23 111V Max Blair Viper Risk Management Group, Base Racing Fuel, Chiarelli Paving Rocket 30 0 running
13 12 32 Bobby Pierce Allgayer Inc., Hoker Trucking, Rio Grande Waste Services Pierce 30 0 running
14 6 25 Shane Clanton Olson Explosives, Brown's Heavy Equipment, Super K Express Capital 30 0 running
15 24 1 Boom Briggs Excess Storage, P&W Sales, Penske Racing Shocks Rocket 30 0 running
16 17 19R Ryan Gustin Mahle, Tri Star Engines & Transmissions, Ramirez Motorsports Rocket 30 0 running
17 16 16 Tyler Bruening Olson Explosives, Brown's Heavy Equipment, Bruening Rock Products Capital 30 0 running
18 21 7 Ricky Weiss J&C Properties, G-Style Transport, Derrick's Sandblasting, Keewatin Truck Service, Drydene Sniper 28 0 out
19 18 44 Chris Madden Henderson Amusement, Franklin Enterprises, Millwood Plumbing, Drydene Rocket 26 0 out
20 10 8 Kyle Strickler G-Style Transport, Kat Industries Longhorn 22 0 out
21 8 76 Brandon Overton Wells & Sons Motorsports, Garnto Southern, CrossFit Overton Longhorn 22 0 out
22 13 10 Garrett Smith Terminal Maintenance & Construction, Atlanta Paving & Concrete, Cadillac Ranch Rocket 15 0 out
23 22 28M Jimmy Mars Vonco Waste Management Campus, Veit MB Customs 13 0 out
24 1 49 Jonathan Davenport Nutrien Ag Solutions, ASC Warranty Longhorn 10 10 ignition
DID NOT QUALIFY

99JR Frank Heckenast, Jr. Jim Weber Motorsports, Heckenast Racing, Storage Squares Rocket DNQ
40B Kyle Bronson Racecar Engineering, Borchers Equipment, Integra Racing Shocks Rocket DNQ
10 Joseph Joiner Langenfelder Mechanical Contractors, Base Racing Fuel, Hunt the Front Capital DNQ
42 McKay Wenger Creative Kitchens & Baths, Backwoods Heating & Cooling Service Company, Popejoy Plumbing-Heating-Electric, Subway Rocket DNQ
25 Jason Feger Titan Industries, Hoker Trucking, Floyd's Waste Systems DNQ
49 Jake Timm Gorilla Mill, Hurco Longhorn DNQ
55C Chad Mahder Sabre Plumbing & Heating, Union Trailer & Power Equipment, Underground Systems Incorporated, A&A Trucking DNQ
11J James Giossi MB Customs Race Cars, GRP Motorsports MB Customs DNQ
6m Jeff Massingill Tesar Engineering, JR Motorsports, Massingill Bros. Motorsports, J&C Properties, Sniper Chassis Sniper DNQ
90 Lance Matthees Wilson Race Fuels, Yaggy Transportation Rocket DNQ
11 Trevor Gundaker Gateway Powdercoating, McKay Corporation, NAPA Auto Parts, Performance Bodies & Parts Black Diamond DNQ
10K Shawn Kirwin Bobcat of Morris, Kirwin Excavating Stinger DNQ
7x Jesse Glenz Lemmen Racing, Structural Buildings, Collins Brothers Towing, J&J Recycling Rocket DNQ
9T Tim Isenberg Kryptonite Racecars, Custom Fabricating & Repair Kryptonite DNQ
99B Andy Boozel Excess Storage, Corry Rubber Corporation, Briggs Transport, Penske Racing Shocks Rocket DNQ
51 Matt Furman Dr. Keith Stanley, Furman Builders MB Customs DNQ
38 Thomas Hunziker International Trucks, SRS Distribution, Spirit Fueled Racing, AM-1 Roofing Rocket DNQ
8E Caley Emerson Northern Belt & Conveyor, Ford DNQ
10 Paul Parker Reliable Custom Trailers, Heater Body Suit DNQ
58 Ashton Winger M&W Transport, Dave's Towing Rocket DNQ
7 Drake Troutman Smith Transport, RFI Resources MB Customs DNQ
K31AUS Kye Blight Bar31, Durham Racing Engines, Accu-Force Dynos & Testers Rocket DNQ
RACE DATA
Did not start:

Did not qualify:

Time of Race: 0:19:57
Starting Lineup Set By: Time Trials + Qualifying Heats with Redraw (8)
Fast Qualifier: Jonathan Davenport - 13.377 sec.
Preliminary Feature Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{PrelimWinners}}}|{{{PrelimWinners}}}]]
Heat Winners: Jonathan DavenportMike MarlarBrent LarsonChase Junghans
Qualifier Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{QualWinners}}}|{{{QualWinners}}}]]
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{DashWinners}}}|{{{DashWinners}}}]]
Scramble Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{ScrambleWinners}}}|{{{ScrambleWinners}}}]]
Consi Winners: Ryan GustinChris Madden
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{NonQualWinners}}}|{{{NonQualWinners}}}]]
Margin of Victory: 2.284 seconds
Average Speed: 27.242 mph
Cautions: 4 for 0 laps - lap 11; lap 16; lap 22; lap 26
Lead Changes: 1 among 2 drivers - Jonathan Davenport (1-10); Mike Marlar (11-30)
Fastest Lap: Jonathan Davenport - 14.065 seconds (lap 4)