From The Third Turn, an online resource for all news and results stock car racing.
<<< Previous Race
Race #17 of 22 in the 2022 XR Super Series Season
<<< Previous Race
Race #5 of 8 in the 2022 XRSS Triple Double Season
2022 Kokomo Dirt Nationals Race 2 XR Super Series.jpgXRSS Triple Double.jpgKokomo Dirt Nationals.jpg
Held on September 20, 2022 at Kokomo Speedway in Kokomo, IN
60 L, 15 M, 24.12 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 4 39 Tim McCreadie Mega Plumbing & HVAC, Longhorn Chassis, Racing for Heroes Longhorn 60 14 running
2 1 49 Jonathan Davenport Nutrien Ag Solutions, ASC Warranty Longhorn 60 46 running
3 16 44 Chris Madden Henderson Amusement, Franklin Enterprises, Millwood Plumbing, Drydene Rocket 60 0 running
4 3 20RT Ricky Thornton, Jr. Dyno One, Hoker Trucking, Big River Steel Longhorn 60 0 running
5 8 28 Dennis Erb, Jr. VoMac Truck Sales, McBride Mack, Keyser Manufacturing Rocket 60 0 running
6 6 3S Brian Shirley Bob Cullen Racing, Thomason Express, J&J Ventures Racing Rocket 60 0 running
7 5 11 Spencer Hughes Roth Heating & Cooling, Professional Concrete Cutting & Drilling Longhorn 60 0 running
8 9 9 Devin Moran Red Oak Pub, Car Source, C&W Trucking & Sons, McHugh Chrysler-Dodge-Jeep-Ram-Fiat Longhorn 60 0 running
9 15 B5 Brandon Sheppard Valvoline, The Goddard School for Early Childhood Development Rocket 60 0 running
10 2 76 Brandon Overton Wells & Sons Motorsports, Allstar Concrete, CrossFit Overton Longhorn 60 0 running
11 13 20 Jimmy Owens Reece Monument, Ramirez Motorsports, Tim Short Auto Group, Boomtest Well Service Rocket 60 0 running
12 14 1 Tyler Erb Bulk Material Lift, Best Performance Motorsports, First Class Septic Rocket 60 0 running
13 12 16 Tyler Bruening Olson Explosives, Brown's Heavy Equipment, Bruening Rock Products Capital 60 0 running
14 19 6m Dona Marcoullier Patrick Plumbing, Dennis Craft Construction, J.G. Michalski Contracting, Allstar Performance Black Diamond 60 0 running
15 11 25 Shane Clanton Olson Explosives, Brown's Heavy Equipment, Super K Express Capital 60 0 running
16 22 111V Max Blair Viper Risk Management Group, Base Racing Fuel, Chiarelli Paving Rocket 59 0 running
17 10 18 Shannon Babb Dynagro Seed, Petroff Towing 59 0 running
18 18 8 Kyle Strickler G-Style Transport, Kat Industries Longhorn 59 0 running
19 24 1G Devin Gilpin Jason Clarkson Logging, IndSolTech, South Central Roofing Rocket 59 0 running
20 17 99JR Frank Heckenast, Jr. Jim Weber Motorsports, Heckenast Racing, Storage Squares Rocket 59 0 running
21 21 7 Ross Robinson Iron Source, Stockley Materials, The Frozen Farmer, SANY Longhorn 40 0 out
22 20 18D Daulton Wilson MGL Auto Sales, Grant Lee Farms Longhorn 18 0 out
23 23 7 Ricky Weiss J&C Properties, G-Style Transport, Derrick's Sandblasting, Keewatin Truck Service, Drydene Sniper 8 0 out
24 7 32 Bobby Pierce Allgayer Inc., Hoker Trucking, Rio Grande Waste Services Pierce 0 0 engine
DID NOT QUALIFY

25 Jason Feger Titan Industries, Hoker Trucking, Floyd's Waste Systems DNQ
7R Kent Robinson Penske Racing Shocks, Willy's Carb & Dyno Shop, JB's Disposal Services, JB's Salvage, VP Racing Fuels Longhorn DNQ
21A Nick Allen P&G Power, Longhorn Chassis Longhorn DNQ
1M Mike Mataragas Mike Kors Racing, Mike Mataragas Enterprises Rocket DNQ
757 Bradley Jameson L&D Farms, Dan Lewis & Son, Dairy Queen DNQ
49 Jake Timm Gorilla Mill, Hurco Longhorn DNQ
24 Jared Bailey J Coulter & Sons Trucking, Jason Durham Motorsports, Karen's Vineyard & Winery Longhorn DNQ
21 Robby Hensley iDrive Auto Sales, Wingate Crane Service, Smooth Moves Realtors, Strong's Brick Oven Pizzeria Rocket DNQ
21 Logan Nickerson No Limit Karts & Parts, Nickerson Trucking, Accu-Force Dynos & Testers DNQ
17ss Brenden Smith Williams Trucking, Big Daddy's Cattle, Skipper's Smokehouse, Jim Passino Trucking, Plumb Crazy Plumbing Rocket DNQ
91 Rusty Schlenk Tom Finch Automotive, Velocita, Terry Henricks Auto Group, VP Racing Fuels Domination DNQ
70 Jeff Smith Superior Pools, Horne's Towing, Smokin' Mountain Boys Barbecue Longhorn DNQ
97 Mike Bechelli McDonald's, Mike's Jam It In Storage Club 29 DNQ
79 Troy Worrick Carter Lumber, Cunningham Glass DNQ
130 Chase Osterhoff Osterhoff Fence, Country Flower Market, Osterhoff Racing Rocket DNQ
RACE DATA
Did not start:

Did not qualify:

Time of Race: 0:19:03
Starting Lineup Set By: Time Trials + Qualifying Heats
Fast Qualifier: Jonathan Davenport - 13.398 sec.
Preliminary Feature Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{PrelimWinners}}}|{{{PrelimWinners}}}]]
Heat Winners: Jonathan DavenportRicky Thornton, Jr.Brandon OvertonTim McCreadie
Qualifier Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{QualWinners}}}|{{{QualWinners}}}]]
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{DashWinners}}}|{{{DashWinners}}}]]
Scramble Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{ScrambleWinners}}}|{{{ScrambleWinners}}}]]
Consi Winners: Frank Heckenast, Jr.Kyle Strickler
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{NonQualWinners}}}|{{{NonQualWinners}}}]]
Margin of Victory: 1.518 seconds
Average Speed: ??? mph
Cautions: 2 for 0 laps - lap 3 (debris); lap 19 (#18D slow)
Lead Changes: 1 among 2 drivers - Jonathan Davenport (1-46); Tim McCreadie (47-60)
Fastest Lap: Brandon Overton - 14.016 seconds (lap 5)