From The Third Turn, an online resource for all news and results stock car racing.
<<< Previous Race
Race #28 of 29 in the 2022 Valvoline Iron-Man Southern Late Model Series Season
Next Race >>>
<<< Previous Running
2022 Running of the Gobbler
2022 Gobbler Valvoline Iron-Man Southern Late Model Series---2022.jpgGobbler.jpg
Held on November 19, 2022 at Boyd's Speedway in Ringgold, GA
40 L, 13.32 M, 21.44 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 2 17m Dale McDowell E-Z-GO, Klotz Synthetic Lubricants Bloomquist 40 40 running
2 5 51m Mack McCarter Jim Beeman Lumber, West End Package Store, Parkway Liquor Store, Hidden Valley Cattle Ranch MasterSbilt 40 0 running
3 9 23 Cory Hedgecock Noble Knights Construction Services, Pace Performance, W.E. Hardscapes & Masonry, Budget Transmissions Black Diamond 40 0 running
4 13 44D Michael Page RiverSide Window & Door Company, Extreme Auto & Truck Repair, Mars Hill Truck Sales Rocket 40 0 running
5 1 97 Michael Chilton Caton Industrial Painting, MKC Transport, Equiplinc Auction Group Rocket 40 0 running
6 12 116 Cameron Weaver Weaver Properties, Henderson Motorsports, B&M Concrete, Jason Lewis Automotive, PPM Racing Products 40 0 running
7 3 16 Sam Seawright Agcor Steel, Farm Systems Inc, Grow Pediatric Therapy, J&R Excavating Black Diamond 40 0 running
8 8 79 Ross Bailes H&H Auto Sales, Ultimate Towing & Recovery, Hicks Racing, Felony Farms Longhorn 40 0 running
9 4 53 Ray Cook Denby's J&J Construction, Vinson Sims Construction, Youngblood Concrete Capital 40 0 running
10 10 T6 Tod Hernandez Southern Fluidpower, Hernandez Mechanical Longhorn 40 0 running
11 21 85 Jimmy Owens Josh Roberts Trucking Capital 40 0 running
12 16 H31 Robby Mason Tennessee Roofing Construction, S&H Erectors Longhorn 40 0 running
13 17 109 Eli Beets TMC Transportation, C&C Specialized Trucking Capital 40 0 running
14 6 51 Jed Emert Noble Knights Construction Services, Energy Central Window Films, Harrison Ready Mix 40 0 running
15 15 T1 Todd Morrow Sandlin Rentals, Qualls Trucking TNT 40 0 running
16 18 9 Jason Croft Carrier, Croft Heating & Air, Keyser Manufacturing 40 0 running
17 14 22A Tucker Anderson Jackie Bryant Excavating, Sims Crane Service 40 0 running
18 22 66R Jordan Rodabaugh 40 0 running
19 11 22 Will Roland Roland Tire, Mountain Ridge Realty, RRR Investments Capital 40 0 running
20 19 21 Robby Moses Lazydays RV, O'Neal's Salvage & Recycling 39 0 running
21 7 38 Josh Walker 30 0 out
22 24 5 Ronnie Johnson A.M.P. Energy, Chattanooga Valley Auto Parts, VP Racing Fuels Capital 24 0 out
23 23 11B Stacy Boles Lowe's Tows, Advanced Transmissions, Capital Race Cars Capital 10 0 out
24 20 5 Chase Oliver Cooper's Country Meat Packers, Black Diamond Chassis, The Rusty Nail Black Diamond 0 0 out
DID NOT QUALIFY

18 Casey Turman DNQ
05 Corey Roulette EJ Livestock, Peachtree Septic, Roulette Construction DNQ
17J Justin Cameron ETSB General Contractors, Aphix Grounds Maintenance Predator DNQ
1P Andy Picklesimer DNQ
1 Jesse Lowe DNQ
31 Clayton Cooper DNQ
10 Dallas Miller DNQ
26O Justin Owens Southern Fluidpower, Hernandez Mechanical Longhorn DNQ
316 Mike Bargo DNQ
7 Jeremy Cropper DNQ
44 Chase King Stinger DNQ
99 Camaron Marlar Sherwin Williams Coil Coatings, MAC Metal Sales, 3GM Steel, Hope Mental Health Longhorn DNQ
B2 Danny Whitten DNQ
Won48 Booger Brooks Converter Man, Hough's Flooring, Shorty's Motorsports Shock Service Savage DNQ
56 Colton Berrong JR Restorations, Converter Man, Berrong Towing DNQ
RACE DATA
Did not start:

Did not qualify:

Time of Race: 0:15:59
Starting Lineup Set By: Time Trials + Qualifying Heats
Fast Qualifier: Michael Chilton - 14.312 sec.
Preliminary Feature Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{PrelimWinners}}}|{{{PrelimWinners}}}]]
Heat Winners: Michael ChiltonSam SeawrightDale McDowellRay Cook
Qualifier Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{QualWinners}}}|{{{QualWinners}}}]]
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{DashWinners}}}|{{{DashWinners}}}]]
Scramble Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{ScrambleWinners}}}|{{{ScrambleWinners}}}]]
Consi Winners: Eli BeetsJason Croft
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{NonQualWinners}}}|{{{NonQualWinners}}}]]
Margin of Victory: 2.424 seconds
Average Speed: ??? mph
Cautions: 2 for 0 laps - not available
Lead Changes: 0 among 1 drivers - Dale McDowell (1-40)
Fastest Lap: Dale McDowell - 14.817 seconds (lap 1)