From The Third Turn, an online resource for all news and results stock car racing.
<<< Previous Race
Race #25 of 63 in the 2022 Lucas Oil Late Model Dirt Series Season
Next Race >>>
2022 Firecracker 100 Thursday Preliminary Lucas Oil Late Model Dirt Series.jpg
Held on June 23, 2022 at Lernerville Speedway in Sarver, PA
30 L, 12 M, 19.32 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 2 157 Mike Marlar Tri-Rivers Enterprise, Rockets Convenience Plus, Can-Am Auto Salvage Longhorn 30 27 running
2 5 76 Brandon Overton Wells Motorsports, Allstar Concrete, CrossFit Overton Longhorn 30 0 running
3 3 46 Earl Pearson, Jr. Lucas Oil, Tegeler Wrecker & Crane Longhorn 30 0 running
4 8 1 Brandon Sheppard Valvoline VR-1, Seubert Calf Ranches, Valvoline Rocket 30 0 running
5 4 1T Tyler Erb Bulk Material Lift, Best Performance Motorsports, First Class Septic Rocket 30 0 running
6 13 49 Jonathan Davenport Nutrien Ag Solutions, ASC Warranty Longhorn 30 0 running
7 7 58 Mark Whitener M&W Transport, Dave's Towing Rocket 30 0 running
8 23 39 Tim McCreadie Mega Plumbing & HVAC, Longhorn Chassis, Racing for Heroes Longhorn 30 0 running
9 1 89 Ashton Winger Gambler Transport, Keyser Manufacturing 30 3 running
10 11 58 Garrett Alberson Roemer Machine & Welding, Starved Rock Wood Products, Mesilla Valley Transportation, Done Right.TV, Nutrien Ag Solutions Black Diamond 30 0 running
11 18 20RT Ricky Thornton, Jr. Dyno One, Hoker Trucking, Big River Steel 30 0 running
12 10 71 Hudson O'Neal Lazydays RV, O'Neal's Salvage & Recycling Rocket 30 0 running
13 17 72 Michael Norris Milllerstown Pic-A-Part, Fox Trucking, Lojaks Cycle Sales Rocket 30 0 running
14 16 22 Chris Ferguson Live Oak Aesthetic & Family Dentistry, Diff-Tran Machining, The Racing Warehouse, Schaeffer's Racing Oil Bloomquist 30 0 running
15 12 0 Scott Bloomquist Hot Rod Septic Treatment, Petroff Towing Bloomquist 30 0 running
16 19 18D Daulton Wilson MGL Auto Sales, Grant Lee Farms Longhorn 30 0 running
17 15 0E Rick Eckert PPC Lubricants, S.L. Shenberger Dump Truck Service, Drydene, Firehouse Subs 30 0 running
18 22 20 Jimmy Owens Reece Monument, Ramirez Motorsports, Tim Short Auto Group, Boomtest Well Service Rocket 30 0 running
19 20 21 Matt Lux R.V. Coleman Trucking, The River's Edge Canoe & Kayak, Strongland Roofing 30 0 running
20 24 48 Colton Flinner River Salvage, Randig Towing, John's Towing, 1-800-GET-PHIL, All American Framers Longhorn 30 0 running
21 21 3RK Daryl Charlier Three Rivers Karting, Ken Ganley Toyota 29 0 running
22 14 7 Drake Troutman Smith Transport, RFI Resources MB Customs 15 0 out
23 9 1* Chub Frank Corry Rubber Corporation, CJ's Auto Transport, Briggs Transport, Penske Racing Shocks Rocket 8 0 flipped
24 6 J4 John Garvin, Jr. River Salvage, Randig Towing, John's Towing, 1-800-GET-PHIL, All American Framers Longhorn 8 0 out
DID NOT QUALIFY

10 Jared Miley Colussy Chevrolet, Blue Mountain Energy, Penn Star Ventures Rocket DNQ
8 Kyle Strickler G-Style Transport, Kat Industries DNQ
10 Gary Lyle Save On Heat, Sprankle's Neighborhood Market Rocket DNQ
22 Gregg Satterlee Satterlee Motorsports, Keyser Manufacturing, Classic Ink Rocket DNQ
1CJ Ryan Montgomery Rayburn Race Cars, Suppa Racing, Ray's Carpet-ette Rayburn DNQ
9Z Mason Zeigler JLE Industries Rocket DNQ
29 Ken Schaltenbrand, Jr. United Rentals, BeaverJack Tree Service, Powell Safety Solutions DNQ
77 Tyler Dietz DNQ
17 Tim Vance DC II LLC Concrete, Freeman Machine & Fabrication, Hardison Suspension Technologies Longhorn DNQ
1c Alex Ferree Cochran ExpressWay, Bolea Oil, Jack's Recycling, Glow Racing DNQ
1Z Logan Zarin Bolea Oil, Lovell Enterprises, Zarin Truck & Automotive Rocket DNQ
10 Garrett Smith Terminal Maintenance & Construction, Atlanta Paving & Concrete, Cadillac Ranch Rocket DNQ
94 Charles Powell, Jr. DNQ
9 Levi Yetter CRS Contracting, Nature's Depot, VP Racing Fuels BWRC DNQ
44 Joe Petyak McCloskey Tire & Muffler, JP Enterprises DNQ
2 Dan Stone Beyea Custom Headers, Superdeuce Racing Longhorn DNQ
7 Ross Robinson Iron Source, Stockley Materials, The Frozen Farmer, SANY Longhorn DNQ
17ss Brenden Smith Williams Trucking, Big Daddy's Cattle, Skipper's Smokehouse, Jim Passino Trucking, Plumb Crazy Plumbing Rocket DNQ
22B Darrell Bossard Veterans of Foreign Wars, Elks Lodge 264, Bam Bam Motorsports Rocket DNQ
25s Cory Sines Turn 4 Bar & Grill, Black Rock Adventure Park & Campground, SSR Racing Rocket DNQ
112 Brandon Little DNQ
14 Dan Angelicchio Royal Purple Synthetic Oil Rocket DNQ
11AC Trevor Collins WWC III Trucking, KWS Trucking, Compass Energy Rocket DNQ
11H Gale Huey Huey Brothers Inc. Well Services, Battle Chassis Battle DNQ
12 Doug Drown Ely Road Reel Co., Joyride Transport, ABR Farms Longhorn DNQ
9 Breyton Santee Simak Trucking, Kuhnle Bros Trucking, Drive Magazine DNQ
11 Spencer Hughes Roth Heating & Cooling, Professional Concrete Cutting & Drilling Longhorn DNQ
66 Todd Bachman DNQ
11J Josh Powell Powell Safety Solutions DNQ
9J Joe Loffredo Loffredo's Tree Trimming & Removal, Paul Hamus Diesel Performance, GFY Racing Supply Battle DNQ
RACE DATA
Did not start:

Did not qualify:

Time of Race: 0:22:27
Starting Lineup Set By: Time Trials + Qualifying Heats
Fast Qualifier: Daulton Wilson - 15.291 sec.
Preliminary Feature Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{PrelimWinners}}}|{{{PrelimWinners}}}]]
Heat Winners: Ashton LewisEarl Pearson, Jr.Brandon OvertonMike MarlarTyler ErbJohn Garvin, Jr.
Qualifier Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{QualWinners}}}|{{{QualWinners}}}]]
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{DashWinners}}}|{{{DashWinners}}}]]
Scramble Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{ScrambleWinners}}}|{{{ScrambleWinners}}}]]
Consi Winners: Daulton WilsonMatt Lux
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{NonQualWinners}}}|{{{NonQualWinners}}}]]
Margin of Victory: 1.063 seconds
Average Speed: ??? mph
Cautions: 2 for 0 laps - lap 7 (#J4 spin turn 2); lap 8 (#1* flipped turn 2)
Lead Changes: 1 among 2 drivers - Ashton Winger (1-3); Mike Marlar (4-30)
Fastest Lap: Mike Marlar - 17.461 seconds (lap 3)