From The Third Turn, an online resource for all news and results stock car racing.
<<< Previous Race
Race #15 of 16 in the 2021 Carolina Clash Super Late Model Series Season
Next Race >>>
<<< Previous Race
Race #1 of 7 in the 2022 Drydene Xtreme DIRTcar Series Season
Next Race >>>
2021 Palmetto State 50YT-icon.png Carolina Clash Super Late Model Series.jpgDrydene Xtreme DIRTcar Series.jpg
Held on November 20, 2021 at Lancaster Motor Speedway in Lancaster, SC
50 L, 25 M, 40.25 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 2 79 Ross Bailes H&H Auto Sales, Hicks Racing, Felony Farms Longhorn 50 50 running
2 4 16 Ben Watkins Mega Plumbing of the Carolinas, WP Racing Shocks, Allstar Performance 50 0 running
3 1 18 Brett Hamm Wilson Tractor, WP Racing Shocks, Falcon Boats Longhorn 50 0 running
4 15 93F Carson Ferguson Hoopaugh Grading Company, WP Racing Shocks, Schaeffer's Racing Oil Longhorn 50 0 running
5 7 24-D Michael Brown Black Crest Farm, JR's Bar, Crescent Moon Forestry Services, Piggly Wiggly Rocket 50 0 running
6 10 69* Carder Miller Miller Brothers Racing, Wells Motorsports, ICS Inc. Longhorn 50 0 running
7 9 18E Ethan Wilson Honeycutt Custom Cabinets, Hardison Suspension Technologies, D&E Body Works 50 0 running
8 8 18D Daulton Wilson Honeycutt Custom Cabinets, New Point Lighting & Design Longhorn 50 0 running
9 22 70 Jeff Smith Superior Pools, Menscer Motorsports, Langley Collision Center, Clarke's Flooring, Smokin' Mountain Boys Barbecue Longhorn 50 0 running
10 5 32 Dustin Mitchell TWA Concrete, Harry's Tire & Auto Service, Colebrooke Custom Homes BWRC 50 0 running
11 12 421 Anthony Sanders M&W Transport, Sanders Headliners Longhorn 50 0 running
12 11 55 Benji Hicks BHR Fabrication, T&K Enterprises 50 0 running
13 16 17 Tim Vance DC II LLC Concrete, Freeman Machine & Fabrication, Hardison Suspension Technologies 49 0 running
14 18 K7 Gary Dillon Rocket 49 0 running
15 21 93 Cory Lawler DieselAll DEF, Kaufman's Auto Clinic, Pancho's Racing Products Rocket 48 0 running
16 17 4 Mike Huey H&H Fire & Safety, Capital Concrete Co. Warrior 26 0 out
17 6 7mm Mike Maresca Twin Leaf Fresh Express, Multicraft Construction Rocket 24 0 out
18 3 01 Chris Ferguson Live Oak Dentistry, Diff-Tran Machining, The Racing Warehouse Bloomquist 21 0 out
19 19 03 David Yandle SouthEastern Steel & Welding, South Shop Auto Machine, Secrest Rigging, Don Halls Auction 17 0 out
20 13 6 Chris Blackwell Blackwell Construction, Blackwell Landscaping, Dirtwrap Longhorn 16 0 out
21 23 10 Jake Houser Comfort Specialists, Agee Automotive Warrior 8 0 out
22 20 20H Bryson Harper Hoopaugh Grading Company, Holeshot Welding & Fabrication, Bryson Harper Motorsports Longhorn 2 0 out
23 14 2 Dennis Franklin Hamrick's of Gaffney, Franklin Enterprises BWRC 0 0 out
DID NOT START

57 Adam Yarbrough Yarbrough Automotive, Judy Yarbrough Realty, Yarbrough Horseshoeing DNS
RACE DATA
Did not start:

Did not qualify:

Time of Race: 0:26:54
Starting Lineup Set By: Time Trials + Qualifying Heats
Fast Qualifier: Dustin Mitchell - 18.383 sec.
Preliminary Feature Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{PrelimWinners}}}|{{{PrelimWinners}}}]]
Heat Winners: Brett HammRoss BailesChris Ferguson
Qualifier Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{QualWinners}}}|{{{QualWinners}}}]]
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{DashWinners}}}|{{{DashWinners}}}]]
Consi Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{ConsiWinners}}}|{{{ConsiWinners}}}]]
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{NonQualWinners}}}|{{{NonQualWinners}}}]]
Margin of Victory: 1.905 seconds
Average Speed: 55.772 mph
Cautions: 3 for 0 laps - lap 10; lap 11; lap 45
Lead Changes: 0 among 1 drivers - Ross Bailes 1-50
Fastest Lap: Chris Ferguson - 19.371 seconds (lap 16)