2019 Truck Country 50 Lucas Oil Late Model Dirt Series.jpg
Held on May 17, 2019 at 300 Raceway in Farley, IA
50 L, 18.75 M, 30.2 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 2 49 Jonathan Davenport Nutrien Ag Solutions, Spartan Mowers Longhorn 50 50 running
2 4 1T Tyler Erb New Point Lighting & Design, Best Performance Motorsports, Roberts Bee Company Rocket 50 0 running
3 16 1M Devin Moran Big River Steel, Dunn-Benson Ford Rocket 50 0 running
4 9 14 Josh Richards iRacing, Peak Antifreeze & Coolant, BlueAg Rocket 50 0 running
5 20 39 Tim McCreadie Sweeteners Plus, Longhorn Chassis Longhorn 50 0 running
6 5 1 Earl Pearson, Jr. Lucas Oil, Tegeler Wrecker & Crane, Etchberger Trucking, P&W Sales Black Diamond 50 0 running
7 13 18 Shannon Babb Donley Trucking, Petroff Towing, Hunting for Hope Rocket 50 0 running
8 17 21BMJ Billy Moyer, Jr. Mesilla Valley Transportation, Nutrien Ag Solutions, Dyna-Gro Black Diamond 50 0 running
9 8 1s Chad Simpson Freeport Recycling Center, MDI Environmental Systems Black Diamond 50 0 running
10 15 32s Chris Simpson Randy Davidson Trucking, Hoker Trucking, Nutrien Ag Solutions Rocket 50 0 running
11 6 20 Jimmy Owens Reece Monument, Ramirez Motorsports, Tommy Pope Construction, Boomtest Well Service Rocket 50 0 running
12 19 12 Jason Jameson MGL Auto Sales, Grant Lee Farms Swartz 50 0 running
13 12 58 Jeremiah Hurst Roemer Machine & Welcding, Capri College 50 0 running
14 7 71 Hudson O'Neal Dyno One, West Side Tractor Sales Longhorn 50 0 running
15 3 40B Kyle Bronson Racecar Engineering, Brandon Collision, Brandon Ford Rocket 50 0 running
16 22 2s Stormy Scott Mesilla Valley Transportation, Rancho Milagro Bloomquist 50 0 running
17 10 50 Shanon Buckingham Lazydays RV, 2150 Enterprises Longhorn 50 0 running
18 24 40 Joel Callahan Grand Haven Retirement Community, Riverbend Retirement Community, Callahan Construction Rocket 50 0 running
19 14 16T Tyler Bruening Bennett Explosives, Skyline Materials, Bruening Rock Products Capital 50 0 running
20 18 29 Spencer Diercks Floyd's Waste Systems, Lady Di's, Pleasant Valley Redi-Mix Longhorn 46 0 out
21 23 17 Tim Simpson Simpson Motorsport 32 0 out
22 1 OU812 Brian Birkhofer Lucas Oil Black Diamond 29 0 out
23 11 5 Don O'Neal DEKALB Corn, Crawford Outdoor Rocket 16 0 out
24 21 32c Chad Holladay Holladay Trucking, GH Race Cars 8 0 out
RACE DATA
Failed to Qualify: Allen Murray; Mike Fryer
Time of Race: 0:37:22
Starting Lineup Set By: Time Trials + Qualifying Heats
Fast Qualifier: Brian Birkhofer - 15.561 sec.
Heat Winners: Brian BirkhoferJonathan DavenportKyle Bronson
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({DashWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Consi Winners: Jason Jameson
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({NonQualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Margin of Victory: 1.090 seconds
Average Speed: ??? mph
Cautions: 7 for 0 laps - lap 9; lap 17; lap 19; lap 24; lap 26; lap 35; lap 37
Lead Changes: 0 among 1 drivers - Jonathan Davenport 1-50