From The Third Turn, an online resource for all news and results stock car racing.
<<< Previous Race
Race #48 of 54 in the 2019 Lucas Oil Late Model Dirt Series Season
Next Race >>>
<<< Previous Running
2019 Running of the Lucas Oil Late Model Knoxville Nationals
Next Running >>>
2019 Lucas Oil Late Model Knoxville Nationals Lucas Oil Late Model Dirt Series---2021.jpgLucas Oil Late Model Knoxville Nationals---2019.jpg
Held on September 14, 2019 at Knoxville Raceway in Knoxville, IA
100 L, 50 M, 80.5 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 18 20 Jimmy Owens Reece Monument, Ramirez Motorsports, Tommy Pope Construction, Boomtest Well Service Rocket 100 15 running
2 9 1s Brandon Sheppard Valvoline, Seubert Calf Ranches Rocket 100 13 running
3 16 71 Hudson O'Neal Dyno One, West Side Tractor Sales Longhorn 100 0 running
4 17 1d Devin Moran Big River Steel, Dunn-Benson Ford Rocket 100 0 running
5 20 40B Kyle Bronson Racecar Engineering, Brandon Collision, Borchers Equipment Rocket 100 0 running
6 4 0M Chris Madden Great America Steak Company, Petroff Towing Bloomquist 100 17 running
7 23 2s Stormy Scott Mesilla Valley Transportation, Rancho Milagro Bloomquist 100 0 running
8 3 7w Ricky Weiss J&C Properties, Kakela Farms, Derrick's Sandblasting Bloomquist 100 0 running
9 15 1 Earl Pearson, Jr. Lucas Oil, Tegeler Wrecker & Crane, Etchberger Trucking, P&W Sales Black Diamond 100 0 running
10 21 99JR Frank Heckenast, Jr. Jim Weber Motorsports, Chicago U-Pic-A-Part, R Hauling, Storage Squares Rocket 99 0 running
11 12 32s Chris Simpson Randy Davidson Trucking, CJ Trucking, Hoker Trucking, Nutrien Ag Solutions Rocket 99 0 running
12 2 29 Darrell Lanigan Darrell Lanigan Racing, X-treme Graphics by J-Rod, GottaRace Club 29 99 0 running
13 24 49 Jonathan Davenport Nutrien Ag Solutions, Spartan Mowers Longhorn 99 0 running
14 10 0 Scott Bloomquist RY45 Series, Petroff Towing, SRi Performance Bloomquist 99 0 running
15 5 1T Tyler Erb Industrial Resourcing Group, New Point Lighting & Design, Best Performance Motorsports, Roberts Bee Company Rocket 99 0 running
16 22 50 Shanon Buckingham Lazydays RV, 2150 Enterprises Longhorn 99 0 running
17 14 28 Dennis Erb, Jr. VoMac Truck Sales, McBride Mack, Keyser Manufacturing Rocket 99 0 running
18 8 16T Tyler Bruening Bennett Explosives, Skyline Materials, Bruening Rock Products Capital 99 0 running
19 28 18J Chase Junghans Junghans Discount Liquor, Shop Quik, Sunoco Rocket 78 0 out
20 25 15B Brian Birkhofer Rauen Precision Machining, PPG Paints, Tegeler Body & Frame, Arnie Ranta Motor Sports Black Diamond 76 0 out
21 1 25 Shane Clanton Bennett Explosives, Skyline Materials, Bruening Rock Products Capital 72 55 out
22 19 32p Bobby Pierce Allgayer Inc., Hoker Trucking, Premier Waste Services Rocket 55 0 lower shaft
23 27 18 Shannon Babb Donley Trucking, Petroff Towing, Hunting for Hope Rocket 50 0 out
24 6 20RT Ricky Thornton, Jr. Thirty One Auto Group 44 0 flipped
25 11 14 Josh Richards iRacing, Peak Antifreeze & Coolant, BlueAg Rocket 33 0 accident
26 7 5 Don O'Neal DEKALB Corn, Crawford Outdoor Rocket 33 0 accident
27 26 39 Tim McCreadie Sweeteners Plus, Longhorn Chassis, D&E Marine Longhorn 33 0 accident
28 30 21 Billy Moyer Karl Chevrolet, Mesilla Valley Transportation Black Diamond 20 0 out
29 13 1c Chad Simpson Freeport Recycling Center, MDI Environmental Systems, Graphic Arts Express Black Diamond 9 0 out
30 29 21BMJ Billy Moyer, Jr. Nutrien Ag Solutions, Mesilla Valley Transportation, Dyna-Gro Longhorn 3 0 out
RACE DATA
Did not start:

Did not qualify: Jimmy Mars; Spencer Diercks; Charlie McKenna; Corey Zeitner; Cody Laney; Dave Eckrich; J.C. Wyman; Reid Millard; Jake Neal; Dustin Nobbe; Johnny Scott; Brent Larson; Brian Harris; Jeremy Grady; Nick Marolf; Jonathan Brauns; Mike Fryer; Chad White ; David Webster ; Junior Coover; Tim Simpson; Jeremiah Hurst; Jason Feger; Mike Mataragas; Jared Landers

Time of Race: 1:30:35
Starting Lineup Set By: Twin Preliminary Features
Fast Qualifier:
Preliminary Feature Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{PrelimWinners}}}|{{{PrelimWinners}}}]]
Heat Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{HeatWinners}}}|{{{HeatWinners}}}]]
Qualifier Winners: Shane ClantonRicky Weiss
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{DashWinners}}}|{{{DashWinners}}}]]
Scramble Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{ScrambleWinners}}}|{{{ScrambleWinners}}}]]
Consi Winners: Brian BirkhoferCody Laney
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{NonQualWinners}}}|{{{NonQualWinners}}}]]
Margin of Victory: 0.388 seconds
Average Speed: ??? mph
Cautions: 9 for 0 laps - lap 9; lap 10; lap 22; lap 33; lap 44; lap 50; lap 55; lap 55; lap 72
Lead Changes: 3 among 4 drivers - Shane Clanton 1-55; Chris Madden 56-72; Brandon Sheppard 73-85; Jimmy Owens 86-100
Fastest Lap: Unknown/Unentered