<<< Previous Race
Race #14 of 14 in the 2018 Schaeffer's Oil Southern Nationals Bonus Series presented by Sunoco Race Fuels and Tennessee RV Season
Next Race >>>
2018 Showdown at Senoia Schaeffer's Oil Southern Nationals Bonus Series presented by Sunoco Race Fuels and Tennessee RV.jpg
Held on October 20, 2018 at Senoia Raceway in Senoia, GA
50 L, 18.75 M, 30.2 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 2 E111 Tyler Erb Lenox River Ranch, Roberts Bee Company Rocket 50 50 running
2 3 18x Michael Page Baird Truck & Trailer Sales, Elite Concrete, T&T Trucking, Baird Towing Stinger 50 0 running
3 6 101 Casey Roberts Massey Electric Company, Ole Ben Franklin Mowers, Tennessee RV Supercenter, Stowers CAT Rocket 50 0 running
4 7 31 Tyler Millwood The Realty Queen & Team, Hitson Construction, Millwood Plumbing, Super K Express, Machine Construction Company BWRC 50 0 running
5 4 16 Austin Horton Orr's Towing, Vapes Gone Wild, Super K Express Rocket 50 0 running
6 10 06 Clint Smith Snap-on, Bishop Racing Engines Rocket 50 0 running
7 12 21A Joey Armistead 50 0 running
8 18 111 Steven Roberts Lenox River Ranch, Roberts Bee Company Rocket 50 0 running
9 9 84 Austin Smith Capital Race Cars, Electrical Testing, Inc. Capital 50 0 running
10 1 25 Shane Clanton Weldbank Energy, Keyser Manufacturing, Cooper's Country Meat Packers, Super K Express Capital 50 0 running
11 8 9c Jason Croft Graham & Turner Grading, Carrier, Keyser Manufacturing Capital 50 0 running
12 17 26 Bubba Pollard Strange Oval, PFC Brakes Longhorn 50 0 running
13 11 8 David Payne Gibson Motorsports, Pioneer Trusses, Payne Excavating Capital 49 0 running
14 5 11m Ashton Winger Longhorn 48 0 running
15 16 15M Mason Massey Special Olympics Georgia, West Georgia Discount Tire Sales Capital 48 0 running
16 20 11 Cruz Skinner NAPA Auto Parts, Skinner Body Shop, Huddle House, NeSmith Chevy-Buick-GMC Rocket 47 0 running
17 21 56 Joey Standridge Seiler Bros. Lumber, Chapman Farms 44 0 out
18 13 K9 William Thomas Keizer Aluminum Wheels 35 0 out
19 19 17W Ricky Williams 33 0 out
20 14 9 Shane Fulcher 11 0 out
21 15 14 Johnny Cloer, Jr. HRT, CSR Aluminum Fabrication Rocket 17 0 out
22 22 42 Cla Knight M&W Transport, Maxxis Kart Racing, E-Z-GO, Town & Country Packing, Behrent's Performance Warehouse Longhorn 13 0 out
RACE DATA
Failed to Qualify: Ivedent Lloyd, Jr.; Glenn Morris ; Kyler Haygood; Lamar Haygood; Dylan Knowles; Zach Leonhardi; Michael Queen
Time of Race: 0:23:59
Starting Lineup Set By: Time Trials + Qualifying Heats
Fast Qualifier: Shane Clanton - 14.196 sec.
Heat Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({HeatWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Preliminary Feature Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({PrelimWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Qualifier Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({QualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({DashWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Consi Winners: David PayneJoey Armistead
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({NonQualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Margin of Victory: 0.928 seconds
Average Speed: ??? mph
Cautions: 3 for 0 laps - lap 14; lap 36; lap 47
Lead Changes: 0 among 1 drivers - Tyler Erb 1-50