From The Third Turn, an online resource for all news and results stock car racing.
<<< Previous Race
Race #46 of 51 in the 2018 Lucas Oil Late Model Dirt Series Season
Next Race >>>
<<< Previous Running
2018 Running of the Lucas Oil Late Model Knoxville Nationals
Next Running >>>
2018 Lucas Oil Late Model Knoxville Nationals presented by Casey's General Store Lucas Oil Late Model Dirt Series---2021.jpgLucas Oil Late Model Knoxville Nationals---2018.jpg
Held on September 15, 2018 at Knoxville Raceway in Knoxville, IA
100 L, 50 M, 80.5 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 7 20 Jimmy Owens Power Rig LLC, Boomtest Well Service, Red Bone Fishing & Rental, Tommy Pope Construction, E3 Spark Plugs Rocket 100 60 running
2 4 5 Don O'Neal Peak Antifreeze, Crawford Outdoor Club 29 100 0 running
3 21 1R Josh Richards Bulk Material Lift, Best Performance Motorsports, Colt Rocket 100 0 running
4 3 0 Scott Bloomquist Reece Monument, New Direction Ag, Petroff Towing Bloomquist 100 0 running
5 28 3s Brian Shirley Bob Cullen Racing, Thomason Express, Cheap Cars Rocket 100 0 running
6 1 1s Brandon Sheppard Valvoline, Seubert Calf Ranches Rocket 100 34 running
7 22 321 Bobby Pierce Allgayer Inc., Campbell University, Dunn-Benson Ford Rocket 100 0 running
8 5 91 Tyler Erb New Point Lighting & Design, First Class Septic, Roberts Bee Company Rocket 100 0 running
9 6 25s Chad Simpson GATR Truck Center, Liebe Trucking, CR Feeds & Fibers, Wehrs Machine Black Diamond 100 0 running
10 2 1 Earl Pearson, Jr. Lucas Oil, Tegeler Wrecker & Crane, P&W Sales Black Diamond 100 6 running
11 9 49 Jonathan Davenport ASC Warranty, Nutrien Ag Solutions, Spartan Mowers Longhorn 100 0 running
12 27 28e Dennis Erb, Jr. VoMac Truck Sales, McBride Mack, Rhino AG Rocket 100 0 running
13 8 99JR Frank Heckenast, Jr. St. Louis U-Pic-A-Part, Storage Squares, Chicago U-Pic-A-Part Black Diamond 100 0 running
14 20 18c Chase Junghans Junghans Discount Liquor, Shop Quik, Sunoco Rocket 100 0 running
15 25 20RT Ricky Thornton, Jr. Dylan Earven Foundation, Dyno One, West Side Tractor Sales Club 29 99 0 running
16 30 14 Darrell Lanigan iRacing, Peak Antifreeze Club 29 99 0 running
17 14 16 Tyler Bruening Bennett Explosives, Skyline Materials, Bruening Rock Products Capital 99 0 running
18 18 25Z Mason Zeigler MS Shock Therapy, Ohiopyle Vacation Rentals, JLE Industries Rocket 99 0 running
19 12 76 Brandon Overton Franklin Enterprises, BCI Asphalt, Franklin Fence Company Rocket 98 0 accident
20 10 32s Chris Simpson Randy Davidson Trucking, Floyd's Waste Systems, Cheap Cars, Nutrien Ag Solutions Black Diamond 67 0 handling
21 24 21 Billy Moyer Karl Chevrolet, Mesilla Valley Transportation, All Makes Collision, Car City Inc. Moyer Victory 64 0 handling
22 32 25F Jason Feger Titan Industries, Digital Copy Systems, Cheap Cars Rocket 62 0 out
23 17 18 Shannon Babb Donley Trucking, Petroff Towing, Hunting for Hope Rocket 59 0 handling
24 15 25c Shane Clanton Weldbank Energy, Keyser Manufacturing, Cooper's Country Meat Packers, Super K Express Capital 56 0 accident
25 31 22 Gregg Satterlee Satterlee Petroleum Distributors, Keyser Manufacturing, Classic Ink Rocket 54 0 accident
26 13 39 Tim McCreadie Sweeteners Plus, Longhorn Chassis Longhorn 54 0 accident
27 11 40B Kyle Bronson Brandon Collision, Racecar Engineering, Brandon Ford Rocket 54 0 accident
28 16 28m Jimmy Mars Deppe Enterprises, T.L. Sinz Plumbing MB Customs 51 0 out
29 26 1777 Jared Landers Freeport Recycling Center, MDI Environmental Systems, Graphic Arts Express Black Diamond 40 0 accident
30 29 83 Scott James Complete Heat Treating, G&G Specialized Carriers, Powell Equipment Services, VP Racing Fuels Rocket 36 0 out
31 19 30 Brian Birkhofer Arnie Ranta Motor Sports, Rauen Precision Machining Black Diamond 5 0 mechanical
32 23 39 Jesse Stovall Deines-Nitz Solutions & Powdercoating, C&W Trucking & Sons Rocket 5 0 handling
RACE DATA
Did not start:

Did not qualify: Jeremiah Hurst; Justin Duty; Jake Neal; Mike Mataragas; Morgan Bagley; Chris Spieker; Joey Moriarty; Scott Ward; Matt Furman; Austin Rettig; Brent Larson; Dave Eckrich; Nick Marolf; Spencer Diercks; Rob Toland; J.C. Wyman; Mike Fryer; Al Humphrey; Brian Harris; Justin Zeitner; Junior Coover; Lyle Zanker, Jr.; Zach McMillan; Jay Johnson; Jonathan Brauns; Joel Callahan

Time of Race: 1:28:15
Starting Lineup Set By: Twin Preliminary Features with Passing Points
Fast Qualifier:
Preliminary Feature Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{PrelimWinners}}}|{{{PrelimWinners}}}]]
Heat Winners: Tyler ErbBrandon Sheppard
Qualifier Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{QualWinners}}}|{{{QualWinners}}}]]
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{DashWinners}}}|{{{DashWinners}}}]]
Scramble Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{ScrambleWinners}}}|{{{ScrambleWinners}}}]]
Consi Winners: Ricky Thornton, Jr.Scott James
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{NonQualWinners}}}|{{{NonQualWinners}}}]]
Margin of Victory: 3.437 seconds
Average Speed: ??? mph
Cautions: 10 for 0 laps - lap 12 (#20RT slow backstretch); lap 22 (#28m, #25Z accident turn 4); lap 38 (#32s slow backstretch); lap 41 (#1777 accident frontstretch);

lap 47 (#16 slow turn 4); lap 51 (#28m slow); lap 54 (#39, #22, #40B accident backstretch); lap 56 (#25c slow backstretch); lap 81 (#1s flat tire); lap 88 (#321, #5 accident frontstretch)

Lead Changes: 2 among 3 drivers - Earl Pearson Jr. 1-6; Brandon Sheppard 7-40; Jimmy Owens 41-100
Fastest Lap: Unknown/Unentered