2014 Dream XX Dirt Late Model Dream.jpg
Held on June 7, 2014 at Eldora Speedway in Rossburg, OH
100 L, 50 M, 80.5 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 22 17M Dale McDowell Bad Boy Buggies, Klotz Synthetic Lubricants Warrior 100 22 running
2 24 23B John Blankenship Coal: America's Energy, Bear Cove Village Rocket 100 0 running
3 5 0 Scott Bloomquist Penske Racing Shocks, Base Racing Fuel Bloomquist 100 51 running
4 25 20 Jimmy Owens Reece Monument, Edge Services Club 29 100 0 running
5 2 21 Billy Moyer Mesilla Valley Transportation, CARQUEST Auto Parts, Henderson Motorsports Longhorn 100 11 running
6 8 777 Jared Landers Mark Martin Automotive, Crop Production Services Rocket 100 0 running
7 3 28C Eddie Carrier, Jr. Optima Batteries, Engines Inc of Ohio Rocket 100 16 running
8 7 1E Rick Eckert Valvoline, Seubert Calf Ranches Rocket 100 0 running
9 1 55 Jeep Van Wormer Bayline Fire Protection, Allstar Performance Rocket 100 0 running
10 10 44M Chris Madden Cushman Paint & Body, Century Plastics Bloomquist 100 0 running
11 18 3 Matt Miller Domnator Race Products Rocket 99 0 running
12 13 15 Steve Francis Georgia Boot, Peak Motor Oil BWRC 99 0 running
13 19 157 Mike Marlar Delk Equipment Sales, RS Trading Co Rocket 99 0 running
14 6 22S Gregg Satterlee Satterlee Petroleum Distributors, Keyser Manufacturing Rocket 99 0 running
15 11 25Z Mason Zeigler Commonwealth Marketing Group, Ohiopyle Vacation Rentals Longhorn 99 0 running
16 27 7R Kent Robinson Keyser Manufacturing, JB's Salvage, PrintWorx Club 29 99 0 running
17 9 12 Jason Hughes Road Runner Crane, Road Runner Trucking Bloomquist 99 0 running
18 16 81JR Jason Riggs Clear Wave Communications, Schaeffer's Racing Oil Rocket 98 0 running
19 15 00K Randy Korte Afco Racing Products, Performance Rod & Custom, St Louis U-Pic-A-Part Rocket 98 0 running
20 21 6 Jonathan Davenport AES Racing, Longhorn Chassis Longhorn 85 0 out
21 4 5 Don O'Neal Peak Antifreeze, Crawford Supply BWRC 60 0 accident
22 20 16N Brad Neat MGL Auto Sales, On Time Courier Bloomquist 53 0 out
23 12 25F Jason Feger Titan Industries, Cheap Cars Hustler 37 0 out
24 17 32 Chris Simpson Advanced Machine & Tool, Five Star Shop Services, Cheap Cars Rocket 35 0 out
25 26 19R Ryan Gustin Gressel Racing, CPD Racing Tools Rocket 31 0 out
26 28 18 Shannon Babb Kreke's Powerhouse, Petroff Towing, CJI Piping & Fabrication Rocket 22 0 out
27 23 25C Shane Clanton Weldbank Energy, Penn Gold Well Services, Keyser Manufacturing Capital 18 0 out
28 14 29 Darrell Lanigan GottaRace, Keyser Manufacturing Club 29 9 0 out
RACE DATA
Failed to Qualify: Kyle Bronson, Mike Benedum, R.J. Conley, A.J. Diemel, Dustin Neat, Brandon Kinzer, Chase Junghans, Josh Adkins , Brian Birkhofer, Davey Johnson, Bobby Pierce, Jeff Provinzino, Justin Rattliff, Earl Pearson, Jr., Delmas Conley, Curtis Roberts, Billy Moyer, Jr., Jimmy Mars, Nick Latham, Tim Sabo, Dennis Erb, Jr., Devin Moran, Rusty Schlenk, Brian Gray, Jeff Babcock, Terry Phillips, Jon Henry, Vic Hill, Jason Hiett, Aaron Scott, Brandon Overton, Matt Irey, Duane Chamberlain, Morgan Bagley, Jacob Hawkins , Eric Wells, Jerry Bowersock, Brian Shirley, Ernie Cordier, Scott James, Dusty Moore, Casey Noonan, Tim McCreadie, Brandon Sheppard, Wayne Chinn, Wendell Wallace, Jay Johnson, Rob Williams , Michael Asberry, Charlie LaPlant
Time of Race: 0:40:29
Fast Qualifier: Mike Marlar - 15.777 sec.
Heat Winners: Gregg SatterleeScott BloomquistDon O'NealEddie Carrier, Jr.Billy MoyerJeep Van Wormer
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({DashWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Consi Winners: Jonathan DavenportDale McDowell
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({NonQualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Margin of Victory: 2.107 seconds
Average Speed: ??? mph
Cautions: 2 for 0 laps - lap 32 (#19R stopped turn 1); lap 60 (#5, #6D accident turn 3)
Lead Changes: 3 among 4 drivers - Billy Moyer 1-11; Scott Bloomquist 12-16; Eddie Carrier, Jr. 17-32; Bloomquist 33-78; Dale McDowell 79-100
STATISTICALLY SPEAKING

B-Scramble #1 finish: Erb Jr.; Kinzer (-0.574); Diemel; Junghans; Benedum; Latham; Roberts; Adkins
B-Scramble #2 finish: McCreadie; Babcock (-2.267); Chamberlain; Bagley; Hawkins; Wells; Hiett; James; Wallace; Bowersock; Johnson; Shirley; Williams; Cordier